Enable JavaScript to visit this website.
Přeskočit na hlavní obsah

User menu

  • Přihlásit se
  • Zaregistrovat se

Main menu

  • Produkty
  • Diagnózy
  • Podpora a služby
  • Novinky

Search form

Domovská stránka Pfizer
  • Produkty
  • Diagnózy
  • Podpora a služby
  • Novinky

Novinky

  • Novinky – domovská stránka
  • Archiv článků

Minimálně invazivní chirurgie glaukomu – přehled současných metod

Datum zveřejnění: 13.11.2018
Minimálně invazivní chirurgie glaukomu - ilustrační foto

Minimálně invazivní chirurgie glaukomu – přehled současných metod

Cílem minimálně invazivní chirurgie glaukomu je redukce nitroočního tlaku u pacientů s mírným až středně závažným glaukomem. Současné přístupy zahrnují výkony zvyšující trabekulární odtok, suprachoroidální shunty, snížení produkce nitrokomorové tekutiny a subkonjunktivální filtraci.

Úvod

Glaukom je na celém světě hlavní příčinou ireverzibilní slepoty. Podle odhadů tímto onemocněním trpí přibližně 64,3 milionu lidí, tedy 3,54 % světové populace.
V současnosti je jediným způsobem léčby redukce nitroočního tlaku s cílem zabránit poškození optického nervu. U mnoha pacientů lze onemocnění kontrolovat pomocí farmakoterapie, účinnou neinvazivní metodou terapie je také selektivní laserová trabekuloplastika. Při neúspěchu této léčby přichází ke slovu tradiční incizní chirurgie, která je však spojena s nezanedbatelným rizikem komplikací.
Minimálně invazivní chirurgie glaukomu má za cíl poskytnout bezpečnější a méně invazivní metody redukce nitroočního tlaku se současným snížením závislosti na topických přípravcích.

Přehled současných metod

V současnosti se provádí celkem 5 výkonů zvyšujících trabekulární odtok, které cílí na juxtakanalikulární trámčinu, tedy na místo největšího odporu odtoku nitrokomorové tekutiny u většiny pacientů s glaukomem s otevřeným úhlem. Jedná se o trabektomii, iStent, Hydrus, gonioskopicky asistovanou transluminální trabektomii a trabektomii pomocí excimerového laseru. Principem metod je odstranění (trabektomie) nebo přemostění (iStent, Hydrus) vnitřní stěny Schlemmova kanálu, díky čemuž nitrokomorový mok odtéká z přední komory přímou cestou do sítě sběrných kanálků. Tyto zákroky jsou často kombinovány s extrakcí katarakty / implantací umělé čočky. Stenty je třeba umístit k jednomu z přibližně 30 sběrných kanálků, limitací úspěšnosti je skutečnost, že některé kanálky jsou méně aktivní. Dalším problémem je jizvení v oblasti Schlemmova kanálu a fakt, že přemostění juxtakanalikulární trámčiny neřeší zvýšený tlak v episklerálních žilách, který je u některých pacientů důležitým aspektem nemoci.

Cílem suprachoroidálních shuntů je zvýšit uveosklerální odtok, který je u normálního oka zodpovědný až za 50 % drenáže nitrokomorového moku. Jedná se například o stent Cypass, jenž zajišťuje odtok nitrokomorové tekutiny mezi přední komorou a supraciliárním prostorem. Metoda vykazuje podobný profil účinnosti a bezpečnosti jako postupy zvyšující trabekulární odtok.

V redukci tvorby nitrokomorové tekutiny se uplatňuje endocyklofotokoagulace. Principem je transsklerální laserová fotokoagulace v oblasti předního ciliárního výběžku pomocí zakřivené endoskopické sondy. Provádí se samostatně nebo obdobně jako předchozí metody také úspěšně v kombinaci s operací katarakty.

Posledním přístupem v miniinvazivní chirurgii je subkonjunktivální filtrace, která vytváří nefyziologickou cestu odtoku nitrokomorového moku. Tato metoda je základem tradiční trabektomie s tím rozdílem, že v tomto případě je filtrace zajištěna pomocí stentu. Dosud však nejsou dostupné studie, které potvrzují účinnost a bezpečnost této metody.

Závěr

Současné přístupy miniinvazivní chirurgie glaukomu jsou bezpečnou a účinnou volbou v terapii mírných až středně závažných případů onemocnění, a to buď samostatně, nebo v kombinaci s operací katarakty.

(holi)

Zdroj: Richter G. M., Coleman A. L. Minimally invasive glaucoma surgery: current status and future prospects. Clin Ophthalmol 2016; 10: 189–206, doi: 10.2147/OPTH.S80490.

XCO-2018.02.004

Domovská stránka Pfizer
  • Produkty
  • Diagnózy
  • Podpora a služby
  • Novinky

Novinky

  • Novinky – domovská stránka
  • Archiv článků

Janrain Capture

  • Zaregistrovat se / Přihlásit se
XCO-2018.02.004

Footer menu

  • Nahlásit nežádoucí příhody
  • Podmínky používání
  • Ochrana soukromí
  • Soubory cookies
  • Kontakt
  • Pfizer.cz
  • Pfizer.com
© Pfizer 2019-2020  Informace uváděné na těchto stránkách jsou určeny výhradně pro odborníky ve zdravotnictví působící v České republice

Před předepsáním přípravků si pečlivě přečtěte Úplnou informaci o přípravcích na www.pfizer.cz/vpois. Pokud chcete nahlásit nežádoucí příhodu společnosti Pfizer, prosím, pište na e-mailovou adresu: [email protected], nebo volejte na 283 004 111. Další možností pro pacienty i zdravotnické pracovníky je hlásit nežádoucí příhody pomocí formuláře na stránkách Státního ústavu pro kontrolu léčiv www.sukl.cz. V případě zájmu o další informace o přípravcích společnosti Pfizer nebo související medicínskou či farmaceutickou problematiku, prosím, pište své dotazy na e-mailovou adresu [email protected].

{* message_withExistingAccount *}

{* loginWidget *}

{* message_joinNow *}

Je to rychlé, snadné a bezpečné a zajistí Vám to přístup k veškerému webovému obsahu a ke všem on-line službám společnosti Pfizer.

{* #userInformationForm *} {* traditionalSignIn_emailAddress *} {* traditionalSignIn_password *}
{* traditionalSignIn_signInButton *}

{* message_forgotPassword *}
{* /userInformationForm *}
{* traditionalSignIn_createButton *}

{* message_signIn *}

Your login attempt failed. Please try again.

{* message_welcomeBack *}

{* loginWidget *}
{* message_useAnotherAccount *}
Your login attempt failed. Please try again.

{* message_welcomeBack *}

{* #userInformationForm *} {* traditionalSignIn_emailAddress *} {* traditionalSignIn_password *}
{* traditionalSignIn_signInButton *}

{* message_forgotPassword *}
{* /userInformationForm *}
{* message_useAnotherAccount *}

{* message_registeringThankYou *}

{* message_confirmEmailSent *}

{* message_close *}

{* message_confirmTraditionalInformation *} {* message_alreadyHaveAccount *}

{* #registrationForm *} {* givenName *} {* familyName *} {* email *} {* mailingAddress_streetName1 *} {* mailingAddress_municipality *} {* mailingAddress_postalCode *} {* designation_name *} {* designation_specialty *} {* designation_specialty_json *} {* phoneNumber_mobile *} {* phoneNumber_work *} {* traditionalRegistration_password *} {* traditionalRegistration_passwordConfirm *} {* acknowledgement_consent *} {* acknowledgement_terms *} {* hidden_programType *} {* hidden_campaign *} {* hidden_siteId *} {* hidden_preferredLanguage *} {* hidden_residencyCountry *}

{* message_confirmTraditionalAcceptance *}
{* backButton *}
{* createAccountButton *}
{* /registrationForm *}
{*#postLoginAcceptanceForm*}

{* message_legalText *}

{* postLoginAcceptanceButton *}
{*/postLoginAcceptanceForm*}

{* message_emailPasswordResetInstructions *}

{* #forgotPasswordForm *} {* traditionalSignIn_emailAddress *}
{* backButton *}
{* forgotPassword_sendButton *}
{* /forgotPasswordForm *}

{* message_emailPasswordResetSent *}

{* message_close *}
{* mergeAccounts *}
{* #tradAuthenticateMergeForm *} {* traditionalSignIn_emailAddress *} {* mergePassword *}
{* backButton *}
{* traditionalSignIn_signInButton *}
{* /tradAuthenticateMergeForm *}

Verification CZ

Vítejte na

Vstupujete na stránky obsahující informace, které jsou určeny zdravotnickým odborníkům a nikoliv laické veřejnosti. Kliknutím na tlačítko „ANO“ laskavě potvrďte, že jste zdravotnickým odborníkem, a že jste se seznámil/a s níže uvedenou definicí zdravotnického odborníka podle platných právních předpisů.

Zdravotnickým odborníkem se rozumí osoba, která je oprávněná humánní léčivé přípravky předepisovat nebo vydávat (zejména lékař, lékárník).

Kliknutím na tlačítko berete na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost. Tato rizika zahrnují zejména možnost chybné interpretace informací dále uvedených, nesprávného úsudku ohledně vlastního zdravotního stavu či možnosti vzniku mylné preference ve vztahu k určitému humánnímu léčivému přípravku. Berete na vědomí, že o vhodnosti případné léčby určitým humánním léčivým přípravkem, jehož výdej je vázán na lékařský předpis, rozhoduje Váš lékař ve spolupráci s Vámi, a o vhodnosti léčby humánním léčivým přípravkem, jehož výdej není vázán na lékařský předpis, byste se vždy měl/a poradit s vaším lékařem či lékárníkem.

Nejste zdravotnickým odborníkem v České republice?
Klikněte na "NE" a budete přesměrováni na www.pfizer.cz.

ANO NE